slide_1 slide_2 slide_3 slide_4 slide_5 slide_6
cs en de ru

Volnočasové aktivity Františkovy Lázně

KAŽDOROČNÍ KULTURNÍ A SPORTOVNÍ AKCE

KAŽDOROČNÍ KULTURNÍ A SPORTOVNÍ AKCE

Hlavním kulturním stánkem města je Divadlo Boženy Němcové s širokým rozsahem nabídky. Ke každoročním akcí patří:

  • Zahájení lázeňské sezony, květen – svěcení pramenů, historický šerm, vlajková show, mažoretky, průvod městem, bohaté pohoštění, hudební vystoupení, soutěže aj.
  • Prvomájová výstava a soutěž historických vozidel, květen
  • Městský jarmark, červen – řemeslné trhy na náměstí
  • Mezinárodní festival kresleného humoru, červenec
  • #hudBADoulic, květen - září
  • Straussův festival, září – festival vážné hudby
  • Rozsvěcení vánočního stromu, prosinec – pestrý zábavný program pro celou rodinu na Národní třídě
  • Silvestrovský ohňostroj, prosinec – oslava Nového roku na náměstí

LÉČIVÉ PRAMENY VE MĚSTĚ

LÉČIVÉ PRAMENY VE MĚSTĚ

Ve Františkových Lázních je aktivně využíváno 23 minerálních pramenů, které jsou zachyceny mělkými jímkami a vrty. Jejich teplota se pohybuje v rozmezí od 8 do 13 °C. K nejvýznamnějším pramenům patří:

  • Františkův pramen – nejstarší používaný pramen s vývěrem v empírovém pavilonku podle projektu J. Esche z roku 1831.
  • Glauber IV – pramen s největším obsahem Glauberovy soli na světě; má mohutný projímavý účinek.
  • Nový pramen – má vysoký obsah železa; ordinuje se při chudokrevnosti po těžkých ztrátách krve, po porodech, potratech, operacích i v rekonvalescenci.
  • Luční pramen – je velmi lahodné chuti a léčivý při chorobách žlučníku, žaludku a střev.
  • Palliardi – osvěžující chutná kyselka; používá se při nechutenství a lehkých žaludečních katarech.
  • Pramen D14 – používá se převážně ke koupelím.
  • Pramen Natálie – je velmi oblíbený pro svoji příjemnou a osvěžující chuť.
  • Pramen Žofie – předepisoval se při chorobách ledvin a močového měchýře. Z technických důvodů jej není možno v současné době využívat.

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE

PŘÍRODNÍ LÉČIVÉ ZDROJE

Jak to vše začalo

V dnešních Františkových Lázních a jejich nejbližším okolí už ve středověku lidé objevili a pro své zdraví začali využívat minerální prameny, slatinu a později i vývěr přírodního oxidu uhličitého. Místní přírodní léčivé zdroje se začaly odborně prozkoumávat mnohem později. Až v polovině 19. století vznikla nová vědecká disciplína – balneologie, neboli věda o lázeňství. Za jejího zakladatele je považován německý lékař Emil Osann, který se proslavil právě svým výzkumem františkolázeňských léčivých vod. Kromě Osanna či známého zakladatele lázní Bernarda Vincenze Adlera se výzkumem zdejších přírodních léčivých zdrojů nejen v průběhu 19. století zabývalo mnoho předních odborníků své doby.

 

Při lázeňské léčbě jsou ve Františkových Lázních využívány přírodní léčivé zdroje jak k pitné kúře, tak k balneaci a procedurám, případně je používána kombinace těchto léčebných postupů.
Unikátnost Františkových Lázních je i ta, že mají tři vlastní přírodní léčivé zdroje - prameny, slatinu a vývěry plynu. A jako bonus k tomu dodáváme čisté ovzduší. 

 

Prameny

Podle pravidelných chemických rozborů minerálních pramenů se určuje jejich nejvhodnější použití pro lázeňskou léčbu. Některé minerální vody jsou vhodné pro balneaci, jiné pro pitnou kúru, některé prameny se používají k léčebným balneačním procedurám, tak k pitné léčbě.
Prameny vyvěrají na různých místech. Prameny vhodné pro pitnou kúru mají přístupné venkovní výtoky. Průměrná teplota pramenů se celoročně pohybuje v rozmezí 9 – 11°C.  Pro balneaci (do van ke koupelím apod.) se minerální voda, přivedená z pramenů, přihřívá na požadovanou teplotu. Voda ve vaně, napuštěná z některého františkolázeňského pramene, je lehce zakalená, a když se do ní ponoří ruka, naskákají na kůži jemné bublinky oxidu uhličitého. Nejznámějším pramenem je Františkův pramen, který patří mezi nejstarší zachycené prameny. Pramen je v centru města a kolem něj se začaly stavět první lázeňské domy.

 

Sirnoželezitá slatina

Slatina má tmavě hnědou barvu a specifickou vůni. Vznikala po staletí z rákosové slatiny s malou příměsí ostřice a minerálními vodami. Minerální složku tvoří naplavené písčité jíly, hlavně splachy tvořené kaolinem, různě drobnozrnným křemencem a organickým detritem.
Františkolázeňská slatina je klasifikována jako sirnoželezitá, v její sušině je více než 4 % pyritu. Slatina se těží několikrát za rok a odborně se připravuje k léčebným lázeňským účelům. Ve směsi s minerálními prameny se používá v přírodní formě na slatinné koupele, ohřátá se aplikuje při zábalech a obkladech a speciální tzv. panenská slatina se používá pro gynekologické účely.
Po procedurách se použitá slatina vrací na speciální úložiště k několikaleté regeneraci.

 

Přírodní vývěry oxidu uhličitého

V centru Františkových Lázní jsou tzv. Uhličité lázní plynové, které byly postaveny kolem vývěru zřídelního plynu vulkanického původu – oxidu uhličitého, který se uvolňuje ze zdroje Marie.
Plyn, který je těžší než vzduch, přepadá z ochozu studny do místnosti, kolem ochozu se sedí. 
Plyn naplňuje určený prostor cca do výše poloviny lýtek a působí na organismus. Plyn se také používá na speciální gynekologické procedury.

VOLNÝ ČAS, SPORT A WELLNESS

VOLNÝ ČAS, SPORT A WELLNESS

V centru Františkových Lázní je v provozu velké Aquaforum, které návštěvníkům nabízí: 3 vnitřní a 3 venkovní bazény s vodními atrakcemi, vířivky, tobogán, vodní skluzavky, vodní jeskyně, vodní stěnovou masáž, vzduchové masážní lavice, vzduchové perličky, vřídla, saunu, venkovní beach volejbal, dětské venkovní hřiště a mnohé další atrakce. Nedaleko Františkových Lázní se nachází Golf Resort – jeden z nejkrásnějších golfových areálů v České republice.

Muzeum řemesel na statku Bernard, Královské Poříčí

Muzeum řemesel na statku Bernard, Královské Poříčí

Interaktivní prohlídka, nahlížející do zemědělské expozice, kde se návštěvník dozví, jak se dříve zpracovávalo mléko, obilí a mouka, jak probíhala zabijačka apod. Chloubou expozice je také sbírka historických kočárů včetně panských barokních saní, umístěná ve stodole.

Rozhledna Tisovský vrch

Rozhledna Tisovský vrch

18 metrů vysoká čtyřboká kamenná rozhledna, vypínající se na desetimetrovém žulovém skalisku, přibližně 500 metrů východně od vrcholu Tisovského vrchu u obce Nejdek. Věž byla vystavěna v letech 1895 až 1897 a v roce 1908 k ní byla přistavěna výletní restaurace, která však po 2. světové válce zanikla. V roce 1987 byla ukončena několikaletá náročná rekonstrukce, díky níž se podařilo již velmi zchátralou stavbu zachránit. Od roku 1995 kulturní památka.

Olověný vrch

Olověný vrch

Horská chata s rozhlednou, nacházející se u obce Bublava v blízkosti Rájeckého údolí. Chatu v roce 1933 postavil Spolek přátel přírody v Bublavě podle projektu karlovarského architekta Ernstbergra. Z 16 metrů vysoké rozhledny se nabízí výhled na západní část Krušných hor.

Rozhledna U Strejců

Rozhledna U Strejců

Atraktivní celodřevěná rozhledna severozápadně od obce Luby. Vyhlídková plošina je volně přístupná a otevírá se z ní pěkný kruhový rozhled do okolí. Vidět jsou Krušné hory, Slavkovský les (Lesný), Český les (Dyleň), Smrčiny (Liščí hora) a další.

Komorní hůrka

Komorní hůrka

Nejprobádanější a nejmladší sopka na území Česka; národní přírodní památka.

Muzeum porcelánu Mostov

Muzeum porcelánu Mostov

Expozice porcelánu první porcelánové manufaktury v Čechách (Haas & Czjzek). K vidění jsou např. ručně malované kofl íky s litophánií, čajové a kávové soupravy bohatě zdobené kobaltem a zlatem i unikátní vázy, podnosy a přátelské soupravy.

Slavkovský les

Slavkovský les

Chráněná krajinná oblast v geografi ckém trojúhelníku Františkových Lázní, Karlových Varů a Mariánských Lázní.

INDIKACE

INDIKACE

Příklady indikace stavů vhodných k lázeňské léčbě ve Františkových Lázních:

  • onemocnění pohybového aparátu 
  • onemocnění srdce a cév
  • onemocnění gynekologická včetně neplodnosti
  • následná péče po onkologických onemocněních
  • lázeňská léčba zaměřená na prevenci civilizačních nemocí

Cheb

Cheb

Královské město v nejzápadnějším cípu Čech u hranic s Bavorskem. K nejvýznamnějším památkám města patří chebský hrad s Černou věží, gotický kostel sv. Mikuláše, bývalý františkánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, křižovnická komenda a další.

LÉČEBNÉ PROCEDURY

LÉČEBNÉ PROCEDURY

Františkovy Lázně nabízejí široké spektrum klasických lázeňských i moderních rehabilitačních procedur.

  • léčivé vody – pitná kúra, uhličité koupele, irigace, inhalace
  • přírodní slatina – slatinné zábaly, slatinné koupele, slatinné tampony
  • přírodní léčivý plyn – suché plynové sedavé koupele, plynové injekce, gynekologické plynové koupele
  • masáže – klasické, skořicové, podvodní, lávovými kameny, čokoládové, antistresové, aroma masáže, masáž kozím mlékem s medem, zeštíhlující a zpevňující masáže, zónová reflexní masáž plosek nohou
  • lymfodrenáž – přístrojová, ruční (celé tělo, dolní a horní končetiny, proti bolesti hlavy)
  • ostatní procedury – akupunktura, baňkování, bicyklový trénink, individuální a skupinový léčebný tělocvik na souši i v bazénu, elektroléčba, parafínové obklady a zábaly, ultrazvuk, oxygenoterapie, magnetoterapie, solux

PRAVOSLAVNÝ KOSTEL SV. OLGY

PRAVOSLAVNÝ KOSTEL SV. OLGY

Centrální stavba Františkových Lázní s pěti cibulovitými báněmi a představenou věží podle návrhu G. Wiedermanna z let 1887 až 1889.

DŮM U ZLATÉHO LVA

DŮM U ZLATÉHO LVA

Jednopatrový dům ve Františkových Lázních, ve kterém v roce 1812 pobýval Ludwig van Beethoven.

KOSTEL POVÝŠENÍ SV. KŘÍŽE

KOSTEL POVÝŠENÍ SV. KŘÍŽE

Katolický kostel ve Františkových Lázních, vystavěný v letech 1815 až 1819, jako prostá jednolodní klasicistní stavba empírového slohu. V ose Jiráskovy ulice tvoří protějšek dvorany Glauberových pramenů.

ROZHLEDNA SALINGBURG

ROZHLEDNA SALINGBURG

Na okraji města Františkovy Lázně byla v roce 1906 vybudována rozhledna v podobě středověké hradní zříceniny s cimbuřím a deset metrů vysokou věží. Pro stavbu se rozhodli františkolázeňští radní s místním Zkrášlovacím spolkem, kterým v tehdejší době přišlo líto, že město nemá žádnou vlastní historickou památku.

Co nového připravujeme?