slide_1 slide_2 slide_3 slide_4 slide_5
cs en de ru

Lázeňský voucher pro dovolenou v lázních

Lázeňské vouchery stále nemají svou definitivní podobu.

Státem dotované vouchery na lázeňské pobyty nebudou platit pro děti a mladistvé, potvrdila včera Lidovým novinám ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Ani týden před spuštěním celého programu ale není rozhodnuto, jakým způsobem budou klienti vouchery uplatňovat.

Podle ministryně připadají v úvahu dva scénáře. V prvním případě uhradí klient plnou cenu za ubytování a s potvrzením o platbě zažádá u své zdravotní pojišťovny o proplacení. Druhá varianta je pro klienty o něco příjemnější, protože by odpadla cesta na zdravotní pojišťovnu a administrativní zátěž. Slevu totiž poskytne při platbě ubytovací zařízení. A vrácení částky si bude následně nárokovat přímo u státu.

"Já osobně se přikláním k této cestě, protože je pro lidi jednodušší. V tuto chvíli však nevíme, která z nich to nakonec bude," řekla Dostálová. V obou případech si však zájemce musí na internetu stáhnout voucher s kódem, vytisknout si ho a osobně uplatnit v lázních.

"Na webu ministerstva pro místní rozvoj, agentury CzechTourism, Kudy z nudy nebo své pojišťovny si klient stáhne pobytový voucher. Vytiskne si ho a přijede s ním do lázní," uvedla Dostálová. Lidem, kteří nezvládnou voucher stáhnout a vytisknout, pomůže podle ministryně obsluha lázeňské recepce.

Konkrétní seznam hotelů

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza souhlasí s variantou, kdy lidem poskytne slevu přímo hotel. "Je pravda, že lidé šetří a více se nyní zajímají o pobyty na prodloužený víkend, takže nevím, jaký bude zájem o týdenní lázeňskou dovolenou. Ale myslím si, že jakákoliv sleva na ubytování představuje pomoc pro poškozený cestovní ruch," řekl LN Prouza.

Při výběru konkrétního ubytování se zájemci o pobyt musí řídit konkrétním seznamem poskytovatelů lázeňské péče. "Už teď se může klient podívat do seznamu a vybrat si hotel. Ale je nutné vybírat skutečně z uvedených zařízení, protože pobyt je vázaný pouze na lázně," zdůraznila ministryně.

Nadále ale platí, že stát poskytne vouchery v hodnotě 4000 korun na osobu, které lze uplatnit na pobyt v lázních. Podmínkou je, že se dotyčný ubytuje alespoň šest nocí a objedná si pět procedur. Platit budou od 1. července do konce letošního roku.

 Zdroj: 24.06.2020  Lidové noviny

 

Předpokládané podmínky voucherů: 

- program je určen pro pojištěnce českých zdravotních pojišťoven, osoby starší 18 let, které nedluží na zdravotním pojištění

- je určen minimálně pro ozdravný, preventivní či obdobný pobyt v lázních, který zahrnuje minimálně 6 nocí a v průběhu pobytu je poskytnuto minimálně 5 procedur

- pobyt s podporou bude uznán jenom v takovém zařízení, které je registrováno jako zařízení lázeňské léčebně rehabilitační péče, přičemž rozhodující bude seznam takových zařízení evidovaných ze strany MZ ČR (ČIL)

- podpora se vztahuje na pobyty uskutečněné od 1.7. do 31.12.2020

- výše podpory činí 4.000 Kč 

- není možné kombinovat slevy, tzn. nebude možné využít podporu ze strany státu a současně podporu ze strany samosprávy, např. využít současně tento voucher a příspěvek města Karlovy Vary

- není možné použít příspěvek na úhradu doplatku u pobytu komplexní či příspěvkové lázeňské péče

Soubory ke stažení

Co nového připravujeme?