slide_1 slide_2 slide_3 slide_4 slide_5 slide_6
cs en de ru

Zahraniční studijní cesta po slovenských lázeňských místech 2017

detail_pic

Sdružení lázeňských míst ČR uspořádalo letos v květnu jedenáctou studijní cestu po zahraničních lázních a lázeňských místech. Tentokrát bylo cílem 42 účastníků Slovensko.

Počátek studijní cesty začínal v krásné obci Lednice, která je právem nazývána Perlou Jižní Moravy. V obci a jejím okolí lze nalézt spousty přírodních i kulturních památek a též nejmladší lázeňský areál v ČR. Lázeňský dům Perla je moderní rehabilitační zařízení v těsné blízkosti zámecké zahrady. Od roku 2007 poskytuje komplexní léčebné a rehabilitační služby využívající účinků přírodní jodobromové minerální vody, která blahodárně působí na pohybový a oběhový systém, na neurologické nemoci, ale i na gynekologické potíže a stavy po popáleninách. Lázně nabízejí komfortní ubytování ve dvoulůžkových pokojích a apartmánech s příslušenstvím s celkovou kapacitou 80 lůžek. Hosté mají k dispozici restauraci, kavárnu s venkovní terasou, zasedací místnost pro 40 osob, internetový koutek, prostornou tělocvičnu, fitcentrum, saunu a bazén s vířivkou a protiproudem. Bezbariérový přístup je zabezpečen do všech částí budovy. Nádherné lázeňské prostředí, příjemný personál a blahodárné účinky minerální vody (třetihorní mořská voda - jodobromový léčivý přírodní pramen) určitě uspokojí i náročnější klientelu.

Následný den poté výprava sdružení navštívila proslulé lázně Smrdáky - lázně sírovodíkových pramenů. Minerální voda v Smrdácích jedna z nejkoncentrovanějších sirných vod v Evropě (obsah sirovodíku 680 mg/l), která obsahuje také značné množství minerálních látek a solí (Na, Mg, Ca 3400 mg/l), díky čemu je mimořádně vhodná k léčbě kožních nemocí a chronických nemocí pohybového ústrojí. Při cestě z Lednice do St. Smokovce jsme také navštívili obci Čičmany, rázovitá obec ležící v kotlině Strážovských vrchů, téměř u pramene řeky Rajčianky. Je nejvýše položenou obcí v Žilinském okrese. Z této malebné obce pokračovala cesta směrem do St. Smokovce, kde jsme se při cestě stavěli v léčebných lázní - Lázně Lúčky, které se nacházejí na Liptově, 12 km severovýchodně od okresního města Ružomberok, v krásné údolí mezi lesy Chočských vrchů. Léčivá voda se v lázních využívá k léčbě ženských onemocnění, nervových onemocnění, nemocí z povolání a nemocí pohybového ústrojí, včetně prevence a léčby osteoporózy. 

Úterý 16.5. se výprava vydala směr Vyšné Ružbachy (jedním z léčivých zdrojů je tzv. Kráter) a Bardějov, kde jsme byli přijati na radnici. V Bardejovských kúpelích jsou léčivé prameny různého složení a různé síly. Léčila se zde císařovna Sisi po smrti svého syna Rudolfa. Bardejov je krásné historické město zapsané na seznam UNESCO.

Prostřední den týdenní výpravy někteří strávili celodenním výletem ve Vysokých Tatrách - Zelené Pleso, výstup na Skalnaté Pleso přes několik lavinových polí. Poté přes Hrebienok do Starého Smokovce. Jiní se vydali na výlet električkou na Štrbské Pleso anebo električkou do Tatranské Lomnice a odtud lanovkou na Enzián-Lomnický štít.

Čtvrteční den se výprava vydala do Turčianských Teplic. Kapacita lázní cca 900 osob, nyní je ve výstavbě luxusní pětihvězdičkový komplex s 80 pokoji. Přírodním léčivým zdrojem je termální voda. Procedury jsou rozmanité, unikátní je tříhodinová zlatá procedura s použitím 24 karátového zlata jak pro ženy, tak i pro muže.

Zakončení studijní cesty po slovenských lázních bylo v proslulém lázeňském městě Piešťany. Jediné léčivé prameny i piešťanské bahno vyhledávají lidé z celého světa. Je zde běžná arabská či izraelský, ale též i česká klientela. To při návštěvě radnice potvrdil zástupce primátora, stejně jako lékaři v Národním ústavu revmatologických chorob. Ač to na první pohled nevypadá, jsou zde unikátní přístroje, bazén s posuvným dnem a od června 2017 i operační sály.

Veliký dík patří panu Antonínu Krausovi (průvodce) a panu Milanu Kramárikovi (jednatel Slatinných lázní Třeboň) za zprostředkování naučné studijní cesty po slovenských lázních s ochutnávkou proslule známé procedury Zrkadlisko, Bahnisko aj.

Zpracovala: Lucie Říhová

 

 

Galerie

Co nového připravujeme?